loader
Specjalistyczne

Jak 3 słowa mogą zrewolucjonizować Twoją naukę języków obcych

Nauka języków obcych zawsze zaczyna się od " tak".

Mówisz sobie: "Tak, chcę nauczyć się hiszpańskiego", "Tak, nauczę się francuskiego przed moją dwutygodniową wycieczką do Paryża" lub "Tak, w końcu stanę się biegły w języku czeskim".

I wtedy zaczynasz się ścigać. Zdecydowałeś się na naukę języka i teraz musisz się zastanowić, gdzie to wszystko będzie pasowało do Twojego planu dnia i kontekstu Twojego życia.

Właśnie w tym momencie napotykasz na problem.

Być może powiedziałeś "tak" japońskiemu, włoskiemu lub nepalskiemu, ale to nie jedyna rzecz, której dałeś "tak" w swoim życiu.

W rzeczywistości, istnieje tysiąc i jeden innych "tak", które dałeś, które będą konkurować z "tak", które dałeś swojemu językowi docelowemu.

Co to oznacza?

Czasami powiedzenie "tak" czemuś nie jest wystarczająco dobre, aby zapewnić, że ta rzecz stanie się poważną, trwałą częścią twojego życia.

Czasami musisz pójść dalej.

Potrzebujesz czegoś mocniejszego niż "tak", aby upewnić się, że Twoja nauka języka naprawdę wyróżnia się spośród innych rzeczy, na które mógłbyś poświęcić swój cenny czas.

Nie tylko to, ale potrzebujesz jeszcze jednego słowa, które pomoże Ci usunąć niektóre niepotrzebne rzeczy ze swojego życia; rzeczy, które mogą pozbawić Twoją naukę języka czasu i przestrzeni, której potrzebuje, aby oddychać i rozwijać się.

Nie potrzebujesz "tak".

Potrzebujesz "Hell yeah!" i "no".

Ciężar mówienia "tak

Czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, mówisz "tak" oszałamiającej ilości rzeczy w swoim codziennym życiu.

Są rzeczy, którym musisz powiedzieć "tak", takie jak praca, rodzina, zdrowie i zwierzęta domowe.

Są rzeczy, którym chcesz powiedzieć "tak", jak twoi przyjaciele, ulubiony program telewizyjny i ta fajna nowa gra wideo, która właśnie wyszła.

I są rzeczy, którym nie chcesz powiedzieć "tak", ale i tak to robisz. Jak odpowiadanie na e-maile, oglądanie reklam na YouTube, lub niekończące się sprawdzanie i ponowne sprawdzanie swoich kanałów mediów społecznościowych.

Rzeczy z pierwszej kategorii zawsze znajdą czas, którego potrzebują. Rzeczy z drugiej kategorii dostają czas, kiedy to możliwe, a rzeczy z trzeciej kategorii kradną Twój czas.

Nauka języków, ogólnie mówiąc, należy do drugiej kategorii. Chcesz ją robić, ale musi ona walczyć o czas pomiędzy wszystkimi koniecznościami z pierwszej kategorii i kradnącymi czas z trzeciej kategorii. A ponieważ jest to coś, co nie jest z natury łatwe, przegrywa ze wszystkimi rzeczami drugiej kategorii, które są łatwiejsze i sprawiają więcej przyjemności, przynajmniej w danej chwili.

motywacja

Tak więc jasne jest, że mówienie "tak" nauce języków obcych nie wystarczy. Aby odnieść sukces jako osoba ucząca się języków obcych, musisz wyznaczyć sobie nowy poziom priorytetów, który jest przewyższany jedynie przez najważniejsze rzeczy w Twoim życiu.

Musisz nauczyć się mówić "Hell yeah!" nauce języka.

Dziwna moc "Hell Yeah!"

Słabość słowa "tak" została po raz pierwszy wskazana przez autora Dereka Siversa w jego książce " Anything You Want".

Jako przedsiębiorca, Sivers odkrył, że mówienie "tak" zbyt wielu rzeczom prowadziło go do bycia "nadmiernie zaangażowanym lub zbyt rozproszonym".

Aby temu przeciwdziałać, opracował system, który radykalnie ograniczył jego zobowiązania i zapewnił, że to, do czego się zobowiązał, było dla niego osobiście bardzo ważne.

Co zrobił?

Zamienił "tak" na "HELL YEAH!".

I powiedział "nie" wszystkiemu innemu.

Według jego własnych słów:

'Kiedy decydujesz, czy coś zrobić, jeśli czujesz cokolwiek mniej niż "Wow! To byłoby niesamowite! Absolutnie! Hell yeah!" - wtedy powiedz "nie".

Kiedy mówisz "nie" większości rzeczy, zostawiasz miejsce w swoim życiu, aby naprawdę rzucić się całkowicie w tę rzadką rzecz, która sprawia, że mówisz "HELL YEAH!"" (źródło).

Weźmy ten pomysł i zastosujmy go do Twojej nauki języka.

Czy mówisz "Hell Yeah! do swojego języka docelowego?

Mam więc do Ciebie kilka pytań. Pytań, nad którymi musisz się poważnie zastanowić.

Po pierwsze: "Czy naprawdę chcesz się uczyć języka?"

a po drugie, "Czy naprawdę chcesz się nauczyć swojego obecnego języka docelowego"?

Dla celów tego ćwiczenia, twoje odpowiedzi na te pytania mogą być tylko "Hell yeah!" lub "nie".

Żadnych "tak jakby"

Żadnych "Tak, ale..."

Po prostu "Hell yeah!"

Albo "nie".

Jeśli twoja ostateczna odpowiedź nie jest "Hell yeah!" na oba pytania, masz trochę pracy do wykonania.

Albo trzymasz się swojego "nie" i robisz coś innego ze swoim czasem, niż nauka języka, albo wkładasz pracę, aby zmienić to "nie" w "Hell yeah!".

Kiedy już znajdziesz swoje "hell yeah", przejdźmy dalej i porozmawiajmy o naszym następnym kluczowym słowie: "nie"

Jak "nie" daje ci wolność do opanowania języka

Kiedy masz już swoje "hell yeah" i wiesz, że jesteś w pełni gotowy do nauki języka docelowego, następna broń w twoim arsenale jest mała, ale potężna:

"Nie".

"Nie" jest słowem, które ochroni Twoją naukę języka przed wszystkim innym, co mogłoby rościć sobie prawo do zajęcia ważnego miejsca w Twoim życiu.

Skoro już zdecydowałeś, że nauka języka jest dla Ciebie naprawdę ważna, musisz używać słowa "nie" liberalnie, aby wygospodarować jak najwięcej czasu na naukę języka ( i inne "hell yeahs" w Twoim życiu). W przeciwnym razie będą one konkurować o czas z rzeczami, które w ostatecznym rozrachunku nie mają znaczenia.

Autor James Clear ujął to najlepiej, gdy napisał:

"Musisz powiedzieć "nie" temu, co nie prowadzi cię w kierunku twoich celów. Musisz powiedzieć "nie" rozproszeniom. Jak powiedział mi jeden z czytelników: "Jeśli poszerzysz definicję tego, jak stosujesz "nie", to właściwie jest to jedyny hack produktywności (ponieważ ostatecznie mówisz "nie" wszelkim rozproszeniom, aby być produktywnym)." (źródło)

Wróćmy więc do trzech kategorii rzeczy, którym zazwyczaj mówisz "tak":

  • Rzeczy, którym musisz powiedzieć "tak" (lub "hell yeah")
  • Rzeczy, którym chcesz powiedzieć "tak
  • Rzeczy, którym nie chcesz powiedzieć "tak", ale i tak to robisz

Kiedy Clear mówi o "rozpraszaczach", mówi głównie o trzeciej kategorii, o rzeczach, które zajmują Twój czas, a Ty tego nie chcesz.

Ale mówi też o drugiej kategorii. O rzeczach, które chcesz zrobić, ale nie zawsze znajdujesz na nie czas.

Jeśli powiedziałeś "hell yeah!" nauce języka, musisz powiedzieć "nie" niektórym rzeczom z tej kategorii, aby mieć wystarczająco dużo czasu na naukę języka.

Clear nazywa to "ulepszaniem swojego "nie"" i dodaje dalej:

"Musisz także nauczyć się mówić "nie" możliwościom, które wcześniej były dobrym wykorzystaniem czasu, abyś mógł zrobić miejsce na wspaniałe wykorzystanie czasu".

Tak więc, to jest to, co chciałbym, abyś zrobił jako ostatni krok tutaj. Naucz się mówić "nie" tym jedynie "dobrym" rzeczom, abyś mógł zrobić miejsce na naukę języków obcych, co do której zarówno Ty jak i ja zgadzamy się, że jest "świetnym" wykorzystaniem Twojego czasu.

Poświęć pięć minut i zrób listę wszystkich rzeczy, którym chcesz powiedzieć "tak" w swoim wolnym czasie.

Twoja lista będzie twoja własna, ale powiedzmy, że może to być coś takiego:

  • Oglądanie telewizji
  • Nauka gry na gitarze
  • Granie w gry wideo
  • Czytanie książek
  • Nauka gry w szachy
  • Surfowanie po Reddicie

Kiedy skończysz, przejrzyj swoją listę i zadaj sobie pytanie, które (jeśli w ogóle) z tych rzeczy są "hell yeah!", a więc czymś, co na poważnie chcesz zachować w swoim życiu, obok nauki języka.

Wszystko, co nie jest oznaczone jako "hell yeah!" zostanie teraz umieszczone w kategorii "nie" i jest czymś, co możesz stopniowo usuwać ze swojego życia na rzecz nauki języka.

Kiedy już to zrobisz, Twoim jedynym zadaniem będzie usunięcie tych rzeczy z Twojego planu zajęć i wykorzystanie całego nowo zarobionego czasu na prawdziwą, poważną naukę języka.

O tak!

Wnioski

Zawsze będzie wiele rzeczy konkurujących o Twój czas na naukę języka. Niektóre z tych rzeczy będą nieuniknione, inne opcjonalne, a jeszcze inne, których można uniknąć, ale i tak pochłoną Twój czas.

Aby nauka języka miała jakikolwiek sens, musisz podnieść naukę języka na pozycję w swoim życiu, która rywalizuje z najwyższymi, nieuniknionymi zadaniami i chroni Twój czas na naukę języka przed naruszeniem przez cokolwiek i wszystko, co jest dla Ciebie mniej ważne.

Aby to zrobić, nie możesz po prostu powiedzieć "tak" nauce języka, tak jak robisz to z oglądaniem filmów, wideo na YouTube i surfowaniem po Internecie. Musisz znaleźć w sobie to coś, aby powiedzieć "tak" nauce języka, a następnie powiedzieć "nie" wszystkiemu innemu, co nie jest tak ważne.

Wtedy, i tylko wtedy, przekonasz się, że tak, naprawdę masz czas na naukę języka, ponieważ wiesz w głębi serca, że jest to coś, co ma kluczowe znaczenie w Twoim życiu.