loader
Specjalistyczne

5 sposobów na zminimalizowanie rozpraszania uwagi w codziennej nauce języka

Co jest najtrudniejsze w nauce języka?

Jestem pewien, że przychodzi Ci na myśl wiele rzeczy. Możesz wspomnieć o gramatyce, wymowie, czy nawet o konieczności ćwiczenia mówienia z tubylcami.

Masz rację, do pewnego momentu. Wiele z tych rzeczy jest dość trudnych i prawie każdy uczący się języka miał z nimi problemy, w tym czy innym czasie.

Jednak nie uważam, że którakolwiek z nich jest najtrudniejsza w nauce języka, a już na pewno nie ta.

Moim zdaniem, najtrudniejsza część nauki języka nie ma nic wspólnego z językiem.

Ma za to związek z utrzymaniem koncentracji.

Aby dobrze uczyć się języka w dobie Internetu, mediów społecznościowych i niekończących się powiadomień ze smartfona, musisz wiedzieć jak zminimalizować rozpraszanie uwagi wokół siebie . nauka tak efektywna, jak to tylko możliwe.

Widzisz, prawie każdy chce się uczyć języka, ale bardzo niewielu udaje się znaleźć czas, aby to zrobić.

A często, nawet jeśli mają czas na naukę, jest on wypełniony niekończącymi się rozproszeniami i przerwami, które uniemożliwiają prawdziwą naukę.

Poniżej przedstawiamy pięć metod, które mogą Ci w tym pomóc.

1. Znajdź ciche miejsce do siedzenia i uczenia się

Twoje miejsce do nauki powinno być jak najmniej rozpraszające. Dobre miejsce do nauki, to takie, które jest:

  • Ciche, czyli wolne od hałasów, które uważasz za przeszkadzające
  • Odizolowane od ludzi (lub przynajmniej od osób, które mogłyby Cię rozpraszać)
  • Czyste i niezagracone
  • Wygodne (ale nie tak wygodne, żebyś zasnął)

Najlepiej, jeśli będzie to miejsce, z którego będziesz mógł korzystać każdego dnia. Kiedy uczysz się za każdym razem w tej samej przestrzeni, Twój mózg nauczy się "wyciszać", co pomoże Ci zwiększyć koncentrację.

Twoje idealne miejsce do nauki będzie prawdopodobnie unikalne dla Ciebie. Zalecałbym zacząć od swojego pokoju lub biura. Jeśli jednak rodzina, współlokatorzy lub obowiązki domowe ciągle przerywają Ci czas nauki, zacznij szukać innych miejsc do nauki. Spróbuj spokojnej przestrzeni publicznej, takiej jak kawiarnia lub lokalna biblioteka. Jeśli mieszkasz w gęsto zaludnionej okolicy, możesz nawet poszukać tanich "przestrzeni coworkingowych", które możesz wynajmować na godziny.

student

2. Zarządzaj swoim smartfonem (i innymi urządzeniami)

Tylko dlatego, że udało Ci się znaleźć wolne od zakłóceń miejsce do nauki, nie oznacza, że te miejsca pozostaną wolne od zakłóceń, gdy już tam dotrzesz. Czasami najgorsze przeszkadzajki to te, które przynosisz ze sobą.

W dzisiejszych czasach nosimy ze sobą całą masę urządzeń technologicznych, które nieustannie pikają, wibrują i dzwonią, aby zwrócić naszą uwagę. Urządzenia te to najczęściej smartfony, laptopy, inteligentne zegarki i wiele innych.

Kiedy nadchodzi czas nauki, najlepiej jest całkowicie odciąć się od tych urządzeń. Jeśli wychodzisz z domu, zostaw je w domu. Jeśli jesteś w domu, zostaw je w innym pokoju, z zamkniętymi drzwiami. W ten sposób masz najmniejsze szanse na to, że będą Cię rozpraszać.

Z doświadczenia wiem jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Czasami, ze względów bezpieczeństwa, musisz mieć telefon przy sobie. Innym razem używasz potencjalnie rozpraszającego urządzenia (np. laptopa lub e-czytnika) do nauki.

W sytuacjach, w których obecność rozpraszającej technologii jest nieunikniona, opłaca się być proaktywnym. Wiele urządzeń ma obecnie ustawienia, które pozwalają wyciszyć powiadomienia, albo całkowicie, albo na określony czas. Dowiedz się, jak wyciszyć powiadomienia na swoich urządzeniach i zrób to, zanim usiądziesz do nauki. Bez powiadomień stale przerywających Twoje skupienie, ostatecznie będziesz miał bardziej spokojną i produktywną sesję nauki.

Wreszcie, jeśli można uniknąć korzystania z rozpraszających urządzeń, polecam pracę z fizycznymi, papierowymi materiałami, a nie cyfrowymi. Chociaż fizyczne książki i wydruki są często mniej przenośne niż cyfrowe aplikacje i programy, nie mają one żadnych rozpraszających wad. Dodatkowo, nauka z fizycznych materiałów może przynieść zaskakujące korzyści, które zwiększą twoją zdolność do uczenia się i zapamiętywania nowych informacji.

3. Zaplanuj najpierw przerwy

Więc jesteś w swojej codziennej przestrzeni do nauki. Twój telefon jest wyłączony, a komputer stoi po drugiej stronie pokoju. Jesteś gotowy do nauki, ale jesteś odcięty od swojego zwykłego strumienia rozmów telefonicznych, e-maili i innych powiadomień. Czujesz się niekomfortowo i zaczynasz się zastanawiać:

  • Co, jeśli dostanę pilny telefon i nie będę mógł na niego odpowiedzieć?
  • Co, jeśli przegapię ważne SMS-y od przyjaciela?
  • Co jeśli dostanę maila z pracy i nie odpowiem na czas?

Możesz być nawet dręczony przez mniej intensywne myśli, takie jak to, kiedy będziesz mógł sprawdzić najnowsze wyniki sportowe lub wiadomości z mediów społecznościowych. Nagle twój czas nauki staje się wypełniony nie myślami o nauce, ale myślami o wszystkich rzeczach, które będziesz robić, kiedy nie będziesz się uczyć. Zapewniam cię, że to nie jest dobre dla twojej koncentracji.

Aby rozwiązać ten problem, proponuję zastosować rozwiązanie sprzeczne z intuicją: zanim zaczniesz się uczyć, wiedz, kiedy zrobisz sobie przerwę.

Zaplanowanie przerw pozwoli Ci najpierw rozładować niepokojący umysł. Jeśli ciągle martwisz się o wszystkie pilne rozmowy telefoniczne, które musisz przegapić, będziesz trochę mniej zestresowany, gdy będziesz wiedział, że krótka przerwa jest nie dalej niż piętnaście lub dwadzieścia minut od ciebie. Poświęcając konkretne przerwy na te kuszące rozproszenia, będą one znacznie mniej rozpraszające, kiedy rzeczywiście ma się uczyć.

4. Podziel czas nauki języka na bloki tematyczne

Mając jasno zaplanowane przerwy, pozostała część sesji nauki musi być przeznaczona na rzeczywistą naukę. Jest to czas, w którym musisz trzymać głowę nisko i skupić się na wykonywanym zadaniu.

Ale jak długo dokładnie powinieneś być skoncentrowany?

Jest to poważne pytanie, na które nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Twoja optymalna długość koncentracji uwagi jest unikalna i musisz pracować w ramach jej ograniczeń. Na szczęście, jeśli zaplanujesz przerwy przed czasem przeznaczonym na naukę, Twoja uwaga będzie nieco dłuższa niż zwykle, ale nie nadmiernie.

Zalecam podzielenie sesji nauki na skoncentrowane okresy trwające od dziesięciu do dwudziestu pięciu minut. W tym czasie zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby nie przerywać nauki.

Konceptualnie, możesz traktować każdy okres nauki jak sprint, w którym poświęcasz swoją energię umysłową wyłącznie na zadania związane z nauką i utrzymaniem koncentracji, i na nic więcej. Po zakończeniu sprintu możesz zrobić jedną z przerw, które zaplanowałeś w ostatnim kroku, aby się zrelaksować i odzyskać utraconą energię umysłową.

Aby nadać tej strategii blokowania czasu nieco więcej struktury, możesz zastosować Technikę Pomodoro, polegającą na rotacji pomiędzy czasem nauki a czasem przerwy w określonych odstępach czasu. Pozwoli Ci to ćwiczyć zarówno ten krok, jak i ostatni krok w parze, a także usprawni Twoją rutynę.

Na początek, zamień 25 minut czasu na naukę i 5 minut na przerwę. Jeśli znudzi Ci się ta rutyna i będziesz chciał czegoś bardziej intensywnego, możesz spróbować 45-minutowych bloków czasu na naukę, po których następuje 15 minut przerwy.

Najważniejszą rzeczą jest praca z własną uwagą. Jeśli znajdziesz się coraz rozproszony przed twój czas sprintu jest ponad, spróbuj skrócić każdy blok czasu uczenia się odpowiednio.

5. Zanim zaczniesz, poznaj swoje zadanie

Wyobraź sobie taką sytuację: siadasz do nauki na cały dzień. Masz do dyspozycji ograniczoną ilość czasu, podzieloną na czas przerwy i czas na naukę. Jesteś gotowy do pracy, ale zdajesz sobie sprawę, że masz wiele potencjalnych zajęć, z których możesz wybrać.

Może mógłbyś uzupełnić jakiś dział w swoim zeszycie ćwiczeń? Albo obejrzeć filmik od Twojego ulubionego YouTubera w języku docelowym? Albo porozmawiać z native speakerem na HelloTalk?

Wkrótce twoja sesja nauki zamienia się w nieukierunkowaną debatę umysłową. Samo pytanie "co mam teraz zrobić?" rozproszyło cię, zamgliło twoje myślenie i nie pozwoliło ci w ogóle zacząć niczego robić.

Jest to częste zjawisko, zarówno gdy rozpoczynasz sesję nauki, jak i gdy przechodzisz od jednej czynności do drugiej.

Do tej pory omawialiśmy jedynie sposoby ochrony przed zewnętrznymi czynnikami rozpraszającymi. Sytuacja, którą opisałem powyżej jest inna. Jest to rozproszenie wewnętrzne, które pochodzi z Twoich własnych procesów myślowych.

Na szczęście istnieje łatwe antidotum na problem "co mam teraz zrobić?" - planowanie!

Każdego dnia, zanim usiądziesz do nauki, upewnij się, że dokładnie zdecydowałeś, w jakie działania związane z nauką zaangażujesz się podczas tej sesji. Dla dodatkowej ochrony możesz nawet przygotować sobie "zadania zapasowe", do których będziesz mógł się odwołać, jeśli skończysz główne zadanie przed czasem.

Kiedy powinieneś zaplanować tego typu działania?

Wystarczy jakikolwiek czas przed sesją. Jeśli jednak chcesz planować najbardziej efektywnie, polecam zaplanowanie wszystkich zadań związanych z nauką z tygodniowym wyprzedzeniem. Luca, na przykład, często robi to podczas swoich niedzielnych sesji "przeglądu tygodniowego". Mając widok z lotu ptaka na nadchodzący tydzień, Luca jest w stanie zaplanować szeroki zakres działań, które pomogą mu rozwijać wszystkie umiejętności.

Zacznij eliminować dystraktory, krok po kroku

Dzisiaj przedstawiłem Ci pięć kroków, które pomogą Ci zminimalizować rozpraszanie uwagi i sprawią, że nauka języka będzie bardziej efektywna każdego dnia.

Jeśli zastosujesz te kroki, będziesz miał więcej wartości z czasu spędzonego na nauce języka. Nie tylko to, ale będziesz miał więcej czasu na naukę w ogóle, ponieważ mniej z niego będzie zjedzone przez niepotrzebne przerwy.

Chociaż te kroki są najbardziej użyteczne, gdy są wykonywane razem, nie czuj się tak, jakbyś musiał zacząć je wszystkie dzisiaj.

Po prostu skup się na pierwszym z nich. Znajdź spokojne, ciche miejsce do nauki, z dala od kogokolwiek lub czegokolwiek, co może odciągnąć Twoją uwagę.

Po nauce w tej przestrzeni przez jakiś czas, zobacz jak się czujesz. Jestem pewien, że zauważysz, że w rezultacie Twoja nauka języka stała się bardziej spokojna, skoncentrowana i przyjemna.