Tłumaczenia techniczne - Kompendium wiedzy
Jeśli chodzi o tłumaczenia techniczne to...
Nauka języka od podstaw może być bardzo przerażająca, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś.
W szkole, przynajmniej, wiele decyzji podejmowanych jest za nas. W klasie językowej mówi się nam, czego mamy się uczyć, jak ćwiczyć i jak szybko postępować przez nowy materiał.
Na własną rękę sytuacja jest zupełnie inna. Jako osoba ucząca się samodzielnie, musisz brać wyłączną odpowiedzialność za swoje decyzje, sukcesy i porażki.
Choć może się to wydawać przytłaczające, jest to również niesamowicie uwalniające. Masz możliwość decydowania o każdym szczególe, dużym i małym, od tego, jakiego języka się uczysz, do rodzaju rzeczy, o których uczysz się rozmawiać w tym języku.
Mając wybór, za każdym razem wybrałabym samodzielną naukę zamiast bycia uczniem w klasie językowej.
Jeśli w ogóle jesteś zainteresowany nauką języka, polecam Ci to samo.
Aby pomóc Ci zacząć, przygotowałem listę 10 porad, które pomogą Ci nauczyć się każdego języka od podstaw.
Zanurzmy się w niej.
W życiu, jest wiele decyzji, które podejmujemy bez większego zastanowienia. Nie martwimy się o to "dlaczego" dokonujemy tych wyborów, po prostu dokonujemy ich i idziemy dalej z naszym dniem.
Na przykład, wybierając jaki kolor koszuli nosić (Niebieski, czy zielony?) lub co zjeść na obiad (Makaron, czy mięso?) w danym dniu są zazwyczaj podejmowane szybko i rzadko mają trwały wpływ na nasze życie poza dzień, w którym je podejmujemy.
Wybór nauki języka jest jednak zupełnie innym rodzajem decyzji.
Jeśli nie uczysz się języka tylko po to, aby osiągnąć bardzo specyficzny krótkoterminowy cel (np. musisz nauczyć się hiszpańskiego przed podróżą do Meksyku za dwa tygodnie), musisz być naprawdę świadomy tego, dlaczego chcesz się uczyć języka docelowego.
Znać swoje "dlaczego" jest ważne, ponieważ nauka języka jest prawie zawsze procesem długoterminowym. Zakładając, że nie masz zamiaru zapomnieć języka w przyszłości, będziesz potrzebował mentalności i motywacji, aby kontynuować naukę bez końca.
Ten rodzaj nastawienia i motywacji pochodzi tylko z naprawdę silnych powodów do nauki języka, a nie ze słabych, tymczasowych, takich jak "chcę się uczyć francuskiego, bo fajnie brzmi".
Tak więc, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić przed rozpoczęciem nauki jakiegokolwiek nowego języka jest zapisanie swojego "dlaczego", lub swojego silnego powodu do nauki tego konkretnego języka. Następnie umieść go gdzieś, gdzie będziesz go widział każdego dnia, abyś mógł czerpać z niego motywację, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.
Przed rozpoczęciem nauki języka, jedną z najtrudniejszych rzeczy, z jaką musisz się zmierzyć jest ogromna ilość opinii, jakie ludzie będą dzielić na ten temat:
"Tylko ludzie z talentem do języków mogą się ich nauczyć"
"Japoński jest niemożliwy do nauczenia się".
"Języka można się nauczyć tylko mieszkając w danym kraju".
Ludzie będą dzielić się tymi opiniami nie z osobistego doświadczenia, ale dlatego, że to jest po prostu to, co słyszeli lub powiedziano im o pewnych językach i nauce języków.
W większości przypadków nie są to fakty, ale historie lub mity na temat nauki języków, które są powtarzane tak często, że zaczęły brzmieć jak fakty.
Możesz wierzyć w niektóre z tych mitów, w tym te, które zamieściłam powyżej. Jeślijednak chcesz odnieść sukces w nauce języka, będziesz musiał obalić te mity i samemu odkryć, co tak naprawdę jest możliwe.
Zapisz więc listę potencjalnie negatywnych rzeczy, które słyszałeś o językach w ogóle lub o nauce języka docelowego.
Kiedy już będziesz miał listę mitów, poszukaj trochę informacji. Spróbuj zobaczyć, czy możesz znaleźć przykłady ludzi, którzy udowodnili, że dany mit jest nieprawdziwy.
Powiedzmy, że twój pierwszy mit to coś w stylu: "Niemożliwe jest, aby osoba nie będąca native speakerem nauczyła się mandaryńskiego na wysokim poziomie".
Jak to obalić?
Poszukaj nierodzimych użytkowników mandaryńskiego, którzy dobrze mówią w tym języku.
Szybkie wyszukiwanie w Internecie rozwieje ten mit, ponieważ YouTube ma wiele filmów zrobionych przez uczących się, którzy osiągnęli wysoki poziom mandaryńskiego. Nawet jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, jak dobrze dana osoba mówi, zazwyczaj możesz zajrzeć do sekcji komentarzy, aby zobaczyć, co myślą inni ludzie.
Dla każdego mitu na twojej liście, postępuj w ten sam sposób. Zrób badania, zadawaj pytania i spróbuj odkryć przykłady, które mogą udowodnić, że Twój mit jest błędny lub słuszny.
W większości przypadków, jestem pewien, że rzeczywistość będzie o wiele bardziej motywująca niż mit. Ale to musisz odkryć sam.
Jedną z najtrudniejszych części samodzielnej nauki jest dopasowanie jej do swojego planu dnia.
Zajęcia ułatwiają to, ponieważ zazwyczaj zawsze odbywają się w tym samym czasie, a Ty musisz tylko dołożyć starań, aby na nie uczęszczać.
Ludzie, którzy uczą się języka samodzielnie, nie mają tego luksusu. Nie ma żadnego harmonogramu, do którego jesteś zmuszony się stosować, więc możesz uczyć się kiedy tylko chcesz.
Uczenie się "kiedy chcesz" lub "kiedy możesz" może wydawać się korzystne, ale z czasem większość ludzi z luźnym harmonogramem nauki ma tendencję do tego, by w ogóle nie mieć czasu na naukę. Więc posiadanie ustalonego harmonogramu jest w rzeczywistości bardziej korzystne, niż jego brak.
Zanim zaczniesz się oficjalnie uczyć, najlepiej usiądź i stwórz "plan nauki", składający się z następujących elementów:
To prawda, uważam, że każdy dobry plan nauki języka będzie wymagał od Ciebie codziennej nauki. Codzienna praktyka pomoże Ci nauczyć się więcej, mniej zapominać i utrzymać motywację językową na dłuższą metę.
Nie musisz też poświęcać na naukę dużo czasu dziennie. Zalecam, abyś zaczął od niewielkiej ilości, od 30 minut do godziny dziennie. Gdy Twoje umiejętności i motywacja wzrosną, możesz pomyśleć o wydłużeniu czasu nauki.
Jeśli czytasz to w swojej przeglądarce internetowej, zrób mi przysługę.
Otwórz nową kartę i przejdź do swojej ulubionej wyszukiwarki.
Wpisz nazwę swojego języka docelowego, plus "materiały do nauki" (czyli coś w stylu "niemieckie materiały do nauki") i naciśnij Enter.
Spójrz na wyniki wyszukiwania.
Jest bardzo prawdopodobne, że każdy link na każdej stronie wyników doprowadzi Cię do jednego lub więcej zasobów do nauki Twojego języka docelowego.
Potencjalnie, każdy z tych setek lub tysięcy zasobów może pomóc Ci w nauce języka, który wybrałeś.
Niesamowite, prawda?
Nie aż tak bardzo.
Nawet gdybyś kupił jedną dziesiątą wszystkich dostępnych zasobów dla Twojego języka, prawdopodobnie nie nauczyłbyś się zbyt wiele.
Dlaczego?
Ponieważ im więcej zasobów próbujesz wykorzystać na raz, tym mniej prawdopodobne jest, że rzeczywiście się skupisz i zrobisz postępy.
Krótko mówiąc, więcej zasobów równa się więcej czynników rozpraszających!
Dlatego właśnie zalecam każdemu początkującemu, aby skupił się tylko na jednym dobrym źródle do nauki językana raz.
Mając jeden zasób, będziesz w stanie skupić cały swój czas, energię i wysiłek na wydobyciu z niego całej wartości, jaką możesz uzyskać.
Jakiego rodzaju pojedynczego zasobu powinieneś szukać?
Zasobu, który jest:
Ponieważ czytasz właśnie artykuł na blogu o nauce języków obcych, myślę, że można bezpiecznie założyć, że przeczytałeś również co najmniej kilka innych blogów na ten temat.
Czy wszystkie blogi, które czytałeś na temat języków, zalecają te same metody nauki?
Nie bardzo, prawda?
Nawet jeśli istnieją wspólne elementy między podejściami, większość doświadczonych osób uczących się języków ma tendencję do zalecania swojego własnego sposobu działania, ponad wszystko.
Dla początkujących może to być bardzo mylące. Jak to możliwe, że tak wiele różnych metod może być uznanych za "właściwe"? I która z tych "właściwych" metod jest "najlepsza"?
Odpowiedź, być może zaskakująca, jest taka, że nie ma "najlepszej metody". Z pewnością istnieją metody bardziej i mniej efektyw ne, ale nawet ta sama metoda może działać inaczej dla różnych ludzi.
Więc nie martw się o znalezienie najlepszej metody. Zamiast tego, skup się na znalezieniu metody, która działa najlepiej dla Ciebie.
Idealnie byłoby, gdybyś znalazł metodę, która jest zgodna z Twoimi zainteresowaniami, celami i indywidualnym stylem uczenia się. Każda metoda, która posiada te cechy, zaprowadzi Cię dalej w nauce niż jakakolwiek inna metoda.
Ja, na przykład, lubię zaczynać naukę każdego nowego języka od podręczników Assimil, które są wypełnione tekstami i dialogami w moim języku ojczystym i docelowym. Uważam te książki za niezwykle interesujące i motywujące do pracy. Chociaż polecam Assimil wielu osobom, nie jest on odpowiedni dla wszystkich. Tobie też może odpowiadać, ale nie musi.
Zrób swoje rozeznanie i zacznij od metody, która najbardziej Ci odpowiada. Z czasem, metodą prób i błędów, znajdziesz swoją ulubioną metodę, którą będziesz mógł stosować stale, a nawet do kolejnych języków.
Jako dziecko, w jaki sposób uczyłeś się swojego języka ojczystego?
Czy twoi rodzice posadzili cię, rzucili przed tobą zakurzone, stare tomiszcze gramatyki i powiedzieli: "Dzisiaj nauczysz się czasu niedokonanego przed obiadem, albo nie będzie lodów na deser!".
Absolutnie nie, mogę cię zapewnić.
W rzeczywistości, mogę zagwarantować, że przed wejściem do szkoły, prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście o wspólnych form gramatycznych i terminów, takich jak rzeczowniki, przymiotniki, przysłówki, czas, nastrój, i tym podobne. Cały temat gramatyki jako całości był dla Ciebie prawdopodobnie zupełnie obcy.
I jakoś, zanim jeszcze postawiłeś stopę w szkole, potrafiłeś mówić w swoim ojczystym języku perfekcyjnie lub prawie perfekcyjnie. Potrafiłeś precyzyjnie używać rzeczowników, przysłówków, czasów i wielu innych, nie słysząc o tych pojęciach w swoim życiu.
Jak to jest możliwe?
Kiedy byłeś mały, przyswajałeś język w sposób naturalny.
Jeśli Twoja mama zapytała Cię "Jesteś głodny?", po prostu wykrzyknąłbyś "GŁODNY!" lub "ŻYWNOŚĆ!" (jeśli znałeś to słowo) bez zastanawiania się nad czasem gramatycznym, czy porozumieniem podmiotowo-czasownikowym.
Ty, jak wszystkie inne dzieci, używałeś języka jako narzędzia do komunikacji, nie martwiąc się o to, jak on działa.
Dopóki mogłeś używać słów, aby uzyskać to, czego chciałeś, forma czy struktura języka nie była ważna. A potem, z biegiem czasu, można było nadać rzeczom, które się mówiło, złożoność, aż w końcu takie rzeczy jak forma i struktura oraz "poprawność gramatyczna" stały się użyteczne. Mimo to, komunikacja pozostawała w centrum wszystkiego.
Jako osoba ucząca się języka, Ty również powinieneś zacząć od skupienia się na komunikacji, zamiast być cały czas poprawnym gramatycznie.
Nawet jeśli rzeczy takie jak tabele koniugacyjne, deklinacje i listy czasów pomogą Ci mówić dokładniej w języku, są to rzeczy, które najlepiej przyswajać stopniowo, z czasem.
Na razie, nawet jeśli nie możesz powiedzieć czegoś idealnie, zawsze będzie korzystne, abyś spróbował się porozumieć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet jeśli to, co powiesz, będzie niepoprawne, ludzie i tak Cię zrozumieją, a może nawet dadzą Ci informację zwrotną, której potrzebujesz, aby się poprawić.
Każdy język na naszej planecie składa się z pojedynczych dźwięków, zwanych fonemami.
Wszystko, co powiesz w danym języku, od słowa lub zdania, aż po dwudziestominutową mowę i więcej, będzie wyrażone poprzez skończony zestaw tych dźwięków, unikalny dla danego języka.
Jeśli nie potrafisz wymówić jednego lub więcej dźwięków języka docelowego, zaczną pojawiać się nieporozumienia. Ludzie będą wierzyć, że powiedziałeś jedno słowo, podczas gdy w rzeczywistości chciałeś powiedzieć inne. Czasami całkowicie pominą zamierzone słowo i stracą możliwość podążania za wątkiem rozmowy. A innym razem w ogóle Cię nie zrozumieją.
Słaba znajomość systemu dźwiękowego danego języka może również zaszkodzić Twojej zdolności rozumienia go. Na przykład, wiele języków ma fonemy, które są bardzo podobne do siebie. Czasami, jeśli weźmiesz słowo i zamienisz jeden podobny fonem na drugi, znaczenie tego słowa może się całkowicie zmienić.
Jeśli nie potrafisz odróżnić podobnych dźwięków, łatwo możesz źle słyszeć słowa, a to może utrudnić Ci nadążanie za rozmową.
Aby uniknąć problemów takich jak te, które opisałem powyżej, zawsze warto jest ćwiczyć dobre nawyki wymowy i intonacji od samego początku.
Nie musisz od razu mówić i wymawiać perfekcyjnie, ale im wcześniej zaczniesz ćwiczyć dobre nawyki wymowy i intonacji, tym szybciej się poprawisz. Ponadto, zaczynając z myślą o dobrych nawykach, oszczędzisz sobie później konieczności "cofania" złych nawyków, które są zazwyczaj bardzo trudne do przezwyciężenia.
W nauce języka, podobnie jak w życiu, łatwo wpaść w pułapkę chęci robienia wszystkiego perfekcyjnie.
Chcemy brzmieć jak perfekcyjny native speaker, mówić płynnie i mieć perfekcyjną rutynę, wszystko od pierwszego dnia nauki. Chcemy być zawsze pewni, że robimy "to, co należy", tak abyśmy nigdy nie musieli się cofać, zmieniać kursu lub w inny sposób ponownie analizować, czy zmierzamy w kierunku naszych pierwotnych celów.
Powiem wprost: nie dąż do perfekcji, bo nigdy jej nie osiągniesz. Nikt z nas tego nie zrobi.
Zamiast obiecywać sobie perfekcję, obiecaj sobie to:
Jeśli nie osiągasz rezultatu, którego pragniesz, dostosuj swój plan działania. I nie rób tego tylko raz, ale rób to za każdym razem, gdy tego potrzebujesz.
Kiedy nie widzisz postępu, dostosuj swój harmonogram, dostosuj swoje metody, dostosuj swoje zasoby, dostosuj swoją wymowę i dostosuj wszystko inne, czego potrzebujesz, dopóki nie przekonasz się, że znowu robisz postępy.
A kiedy zdasz sobie sprawę, że ponowne dostosowanie jest konieczne, nie traktuj tego jako porażki. Zamiast tego potraktuj to jako szansę na eksperymentowanie, zyskanie elastyczności i wypróbowanie nowych, ekscytujących rzeczy, które mogą Ci bardzo pomóc w dłuższej perspektywie.
Jeszcze około dwadzieścia lat temu, prawie wszystkie zasoby do nauki języków obcych miały charakter czysto fizyczny. Mieliśmy:
Teraz, dzięki Internetowi, każdy z tych zasobów ma swój cyfrowy odpowiednik, który może być stale dostępny za pomocą smartfona lub laptopa. Do dyspozycji mamy:
Podczas gdy te cyfrowe zasoby są z pewnością o wiele bardziej przenośne niż ich fizyczne odpowiedniki, nadal istnieje powód, aby używać obu rodzajów zasobów.
W szczególności, nadal zalecam korzystanie z papierowych kopii materiałów takich jak dialogi i fragmenty lektur, tak aby można było je ręcznie zaznaczać. Co więcej, osobiście staram się pisać odręcznie większość moich notatek z nauki języka.
Po co zadawać sobie trud robienia tego wszystkiego, skoro zasoby cyfrowe są szybsze i łatwiejsze w użyciu?
To proste.
Fizyczne czynności, takie jak pisanie odręczne, mogą faktycznie pomóc w nauce i zapamiętywaniu. Badania naukowe wykazały nawet, że o wiele łatwiej zapamiętasz słowa napisane fizycznie, niż te wpisane do komputera.
Tak więc, kiedy tylko masz okazję, pamiętaj o ręcznym pisaniu. Jeśli uda Ci się wyrobić w sobie ten nawyk, odegra on dużą rolę w skutecznym zapamiętywaniu wielu słów i zwrotów.
Jednym z najbardziej niefortunnych efektów ubocznych nauki w szkole jest to, że poza ocenami lub dyplomem, nie ma zbyt wiele rzeczy, które mógłbyś uznać za satysfakcjonującą nagrodę za całą swoją ciężką pracę.
To samo dotyczy zajęć językowych, które zazwyczaj wymagają od Ciebie tylko wykonania zadań w klasie, nie dając Ci nagrody za używanie języka w prawdziwym życiu.
A szkoda, bo nawet najmniejsza nagroda może być silnym motywatorem i zachęcić Cię do dalszej ciężkiej pracy, nawet gdy czasy są ciężkie.
Dlatego za każdym razem, kiedy zaczynam naukę nowego języka, staram się ustalić nagrodę za osiągnięcie konkretnego celu.
Mieszkam w Europie i uwielbiam podróżować, więc jeśli uczę się języka jakiegoś europejskiego kraju, obiecuję sobie, że odwiedzę go, jeśli uda mi się osiągnąć wyznaczone cele.
Nawet jeśli dopiero zaczynasz, powinieneś spróbować ustanowić podobne nagrody.
Oczywiście, nie mówię, że wszyscy powinni iść i zarezerwować "lot nagrodowy", jeśli nie jest to dla ciebie ważne. Po prostu ustal nagrodę, która jest zarówno wykonalna, jak i motywująca (np. ćwiczenie hiszpańskiego w Twojej ulubionej meksykańskiej restauracji), a wkrótce zobaczysz, że ciężka praca nad nauką języka nagle stanie się o wiele łatwiejsza do oglądania.
Kiedy zdecydujesz się na naukę języka od podstaw, masz przed sobą wiele trudnych decyzji i mnóstwo pracy do włożenia.
Jeśli jest to Twój pierwszy raz, kiedy uczysz się języka samodzielnie, może to być jeszcze większym wyzwaniem, ponieważ prawdopodobnie nie jesteś nawet pewien od czego zacząć.
Mam nadzieję, że dzięki tym 10 wskazówkom, które pomogą Ci rozpocząć naukę języka obcego, uczyniłam proces nauki języka obcego nieco łatwiejszym i bardziej przejrzystym.
Polecam wszystkim osobom, które dopiero uczą się języka wydrukowanie tego artykułu i umieszczenie go na ścianie lub w swoim notatniku do nauki języka.
Kiedy utkniesz lub nie będziesz pewien, co robić dalej, zajrzyj do tego artykułu i sprawdź, czy jest coś, czego jeszcze nie wprowadziłeś do swojego procesu nauki.
Mój status związku Kilka tygodni temu zaprosiłem kilku przyjaciół do mojego mieszkania, aby...
Czytaj więcejNauka języków obcych zawsze zaczyna się od " tak". Mówisz sobie: "Tak, chcę nauczyć się...
Czytaj więcejCo jest najtrudniejsze w nauce języka? Jestem pewien, że przychodzi Ci na myśl wiele rzeczy...
Czytaj więcej