loader
Tłumaczenie stron internetowych

9 ciekawych faktów o językach

Dziś proponujemy krótką listę ciekawostek na temat języka angielskiego (i języków w ogóle). Będziesz zaskoczony!

  • Wszystkie języki mają wspólne korzenie

Według lingwistów, większość języków ma wspólne pochodzenie: indoeuropejskie. Proponuję spojrzeć na tę wspaniałą ilustrację indoeuropejskiego drzewa językowego.

  • Fiński i węgierski są spokrewnione

Dwa języki, które nie są spokrewnione z językami indoeuropejskimi, ale są ze sobą spokrewnione, to węgierski i fiński. Oczywiście te dwa języki rozeszły się około 6000 lat temu, ale nadal są uważane za brata i siostrę w rodzinie języków ugrofińskich.

  • Języki tonalne

Większość dialektów języka chińskiego, wietnamskiego i niektórych innych języków azjatyckich i afrykańskich jest tonalna. Oznacza to, że ta sama sylaba może mieć różne znaczenie w zależności od wysokości dźwięku.

  • Słowo z największą ilością znaczeń w języku angielskim

Słowo "set" ma więcej znaczeń niż jakiekolwiek inne słowo w języku angielskim.

  • Specjalny znak zapytania

W języku hiszpańskim, zdaniu pytającemu towarzyszą dwa znaki zapytania: jeden występuje, jak zwykle, na końcu zdania, a drugi na początku, i to w pozycji odwróconej (do góry nogami). Na przykład pytanie "Jak się masz" w języku hiszpańskim brzmi "¿Cómo estás?". W językach arabskim i perskim używa się tylko jednego znaku zapytania, ale skierowanego w drugą stronę: ؟ W języku greckim rolę znaku zapytania pełni średnik (;).

[subscription_form]

  • Ginące języki

Według UNESCO, Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, spośród 6 tys. języków świata 2,5 tys. jest zagrożonych wyginięciem lub niedawno zniknęło. Jest to dość tragiczne...

  • Angielskie słowa "Salary" i "Salad" pochodzą od słowa "Salt"

Angielskie słowa "salary" i "salad" pochodzą od łacińskiego słowa "salt". Pierwsze słowo rozwinęło się z faktu, że rzymscy żołnierze otrzymali pozwolenie na zakup soli, a drugie dlatego, że Rzymianie lubili używać soli na warzywach.

  • Najdłuższe słowo w języku angielskim

Spróbuj przeczytać je za pierwszym razem, gdy je zobaczysz! Najdłuższe słowo w języku angielskim to pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis (choroba płuc - 45 liter), które zostało wyśpiewane przez Mary Poppins.

  • Rosyjskie słowa, które zaczynają się na literę "a" zostały zapożyczone

Prawie każde słowo w języku rosyjskim, które zaczyna się od litery "a", jest zapożyczone. We współczesnym języku rosyjskim jest bardzo mało słów, które mają rosyjskie pochodzenie i zaczynają się na "a". Przykładami są "azbuka" (alfabet), "az" (elementy; rudymenty) i "avos" (być może).

Teraz Twoja kolej, aby podzielić się ciekawostkami na temat języków, które znasz.