loader
Tłumaczenie stron internetowych

Jak samodzielnie nauczyć się alfabetu i pisać w języku obcym: Pomocne wskazówki

Nauka nowego alfabetu, systemu sylabicznego lub systemu pisma może być bardzo trudna. Poziom trudności zależy od tego, jak bardzo złożony jest system pisma, którego próbujemy się nauczyć.

Nauka pisania po angielsku nie jest bardzo trudna dla osób posługujących się językami, w których używa się liter łacińskich (alfabet ABC).

Ale nauka pisania w języku takim jak chiński, japoński, hindi, arabski czy hebrajski - to zupełnie inna sprawa i wymaga uwagi, czasu i cierpliwości. W tym artykule przedstawimy Ci kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby szybciej nauczyć się alfabetu.

5 wskazówek, jak nauczyć się alfabetu

Poniżej znajdują się wskazówki, które pomogą Ci nauczyć się zarówno alfabetu nowego języka, jak i tego, jak pisać w tym języku.

1. Nie ucz się całego alfabetu na raz

Nie nauczysz się wszystkich liter alfabetu za jednym razem: każda z nich ma swoje własne dźwięki, nazwy liter, wielkie i małe litery. Łatwiejszym sposobem jest podzielenie alfabetu na kilka części i próba nauczenia się tylko kilku liter naraz. Nie należy próbować zapamiętać całego alfabetu naraz.

Zwróć szczególną uwagę na litery, które wyglądają podobnie do tych, które znasz, ale mają inne brzmienie.

2. Kojarzenie nieznanych liter z rzeczami, które znasz

Na początku rozpoznawanie liter może być trudne, dlatego staraj się kojarzyć je z rzeczami, które znasz. Niektóre litery mogą przypominać litery alfabetu lub liczby. Inne mogą przypominać różne rzeczy, zwierzętaSpróbuj zrobić to w zabawny sposób, który zapadnie Ci w pamięć!

W książkach, które uczą dzieci czytać, stosuje się tę metodę, więc byłoby to bardzo korzystne, gdybyś wykorzystał ją do osiągnięcia celu, jakim jest nauka nowego języka.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

  • Znajdź mojego korepetytora online teraz
  • 1456 opinii, "Doskonała"

3. "Praktyka czyni mistrza"

Ćwicz swoje umiejętność pisania jak najczęściej wykorzystując ćwiczenia z alfabetem i flashcards. Sprawdź plany lekcji i zobacz, jak nauczyciele pomagają uczniom w nauce alfabetu. Naucz się standardowego sposobu pisania liter - tzn. poznaj kształty, formy i kolejność uderzeń przy pisaniu każdej litery, zarówno wielkich, jak i małych. Dzięki temu szybciej nauczysz się alfabetu i będziesz mógł poprawnie pisać litery. Pisz litery tak często, jak tylko potrafisz.

Jeśli możesz, uczęszczaj na zajęcia z kaligrafii. Będzie to szczególnie pomocne, jeśli uczysz się chińskiego lub japońskiego. Kurs kaligrafii pomoże Ci poprawić swoje pismo ręczne i zrozumieć pismo innych.

4. Transliteracja, czyli pisanie obcych słów własnym alfabetem

Należy ćwiczyć pisanie liter lub słów z nowego języka, używając własnego alfabetu. Następnie należy odwrócić proces i spróbować dokonać transliteracji napisanych słów, używając nowego alfabetu.

Umiejętność pisania można również ćwiczyć, prowadząc dziennik lub wymieniając listy z przyjaciółmi, którzy znają dany język.

Przyjaciół, do których można pisać, którzy również są zainteresowani nauką języka i pomaganiem innym w nauce języka ojczystego, można znaleźć na stronie mylanguageexchange.com.

5. Czytanie

Ogromną częścią nauki liter i zaznajamiania się z językiem jest nauka czytania, dlatego staraj się jak najczęściej czytać proste teksty w języku, którego się uczysz. Nawet jeśli nie znasz wszystkich liter i symboli, możesz nauczyć się nowych słów i próbować odgadnąć znaczenie pozostałych.

Szukaj nazw miejsc lub osób, które znasz, jak również słów, które są wspólne wspólne dla Twojego języka i języka, którego się uczysz. Mogą one być stosunkowo łatwe do zrozumienia.

[subscription_form]

Prawdopodobnie odkryjesz, że na początku będziesz musiał wymawiać każdą literę osobno, zanim będziesz w stanie wymówić całe słowa. Z czasem zaczniesz rozpoznawać same słowa i będziesz musiał wymawiać każdą literę tylko wtedy, gdy będziesz miał do czynienia z nieznanych słów.

Jest to prawdopodobnie metoda, którą stosowałeś podczas nauki czytania w swoim własnym języku.

Oznaczaj przedmioty wokół siebie (w domu lub w pracy) słowami z nowego języka oraz słowami z języka ojczystego. Pomoże Ci to szybko nauczyć się liter nowego alfabetu i nowych słów.

Spróbuj czytać na głos wszystko, co widzisz. W Internecie dostępnych jest wiele gazet i czasopism w różnych językach.

Jeśli masz przyjaciela lub znajomego, którego językiem ojczystym jest ten, którego się uczysz, i który chce Ci pomóc, poproś go, aby czytał Ci na głos. Gdy próbujesz czytać samodzielnie, poproś przyjaciela, aby cię słuchał i poprawiał, gdy popełniasz błędy.

Przygotuj się na żmudną pracę. Bądź też cierpliwy i pamiętaj, że choć korepetytorzy i przyjaciele posługujący się językiem ojczystym mogą Ci pomóc, to tylko Ty możesz nauczyć się języka.

Powodzenia!