loader
Tłumaczenie stron internetowych

Jak osiągnąć poziom konwersacyjny w języku obcym [90-dniowy plan]

Czy możliwe jest nauczenie się języka w 3 miesiące do poziomu umożliwiającego prowadzenie konwersacji? Cóż, według niektórych ekspertów okazuje się, że istnieją szybkie sposoby na osiągnięcie poziomu konwersacyjnego w danym języku bez konieczności wieloletnich ćwiczeń i zagłębiania się w skomplikowane podręczniki.

Kiedy mówimy o biegłej znajomości języka, wiele osób interpretuje ją jako znajomość na poziomie B2 lub wyższym według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR). Na całym świecie poziom B2 jest często wymagany do podjęcia pracy i nauki za granicą.

Może to sprawiać mylne wrażenie, że życie w nowym języku nie rozpocznie się, dopóki nie osiągnie się podstawowej biegłości, ale tak nie jest! W rzeczywistości możesz zacząć prowadzić rozmowy w nowym języku jeszcze przed osiągnięciem poziomu B2.

W tym artykule przedstawimy Ci spostrzeżenia ekspertów, którzy sami tego dokonali. Najpierw jednak musimy wiedzieć, do czego dążymy.

Co to jest poziom konwersacyjny?

Znajomość języka na poziomie konwersacyjnym oznacza, że potrafisz komunikować się z innymi w tym języku i jesteś w stanie samodzielnie prowadzić rozmowę. Niekoniecznie będziesz brzmieć jak rodzimy użytkownik języka, ale będziesz w stanie zrozumieć, co ludzie do Ciebie mówią i będziesz przez nich rozumiany.

Podczas gdy lata nauki w celu osiągnięcia poziomu B2 lub wyższego oznaczają, że spełniłeś wszystkie kryteria w zakresie zapamiętywania gramatyki i struktur zdaniowych, poprawnej pisowni słów i doskonalenia niemal rodzimego akcentu, nie oznacza to, że nie możesz prowadzić rozmowy, jeśli nie osiągnąłeś tego poziomu.

W przeciwieństwie do poziomów językowych takich jak B2, C1 czy innych, poziom konwersacyjny w danym języku jest dość subiektywny. Nie ma tak naprawdę żadnych kryteriów, które wskazywałyby, że "zdałeś".

Osoba posługująca się językiem na poziomie konwersacyjnym będzie w stanie przestrzegać formalności społecznych, takich jak powitania, pytania o innych, rozmowy o pracy, hobby, zainteresowaniach i stylu życia, a także poruszać się w życiu codziennym, np. robić zakupy i pytać o drogę. A ponieważ uczysz się tym więcej, im więcej rozmawiasz z innymi, twój zakres konwersacji może rozszerzyć się na obszary, które nie są omawiane w klasie lub podręczniku, takie jak idiomy z danego regionu lub język specjalistyczny związany z dziedziną, którą zajmuje się osoba, z którą rozmawiasz.

Ile czasu potrzeba, aby osiągnąć biegłość w rozmowie w danym języku?

To zależy od tego, ile czasu i wysiłku można włożyć w naukę. Jednak eksperci poligloci pokazują, że poziom konwersacyjny można osiągnąć już w ciągu 3 miesięcy.

Doskonałym tego przykładem jest Benny Lewis, który opracował Wyzwanie "Płynny w 3 miesiące wokół tej idei. Jest ono przeznaczone dla osób, które są początkujące lub mają niewielkie doświadczenie z językiem obcym, mają niską pewność siebie, a także dla tych, którym w przeszłości nie powiodło się w nauce i mają problemy z motywacją.

Pod koniec 90 dni uczestnicy powinni być w stanie prowadzić pełną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka przez 15 minut lub dłużej. Główny nacisk kładziony jest na zanurzenie się w języku bez podróżowania, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce przyspieszyć naukę języka przed wyjazdem za granicę, nauczyć się rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi lub dla każdego, kto po prostu chce szybko nauczyć się mówić w nowym języku. Według słów Benny'ego:

Możesz mówić w nowym języku w prawdziwych rozmowach. Nie jutro. Nie za rok. Nie wtedy, gdy poznasz już cały słownik i będziesz miał perfekcyjną gramatykę. Właśnie teraz.

Dzięki kursom takim jak Fluent in 3 Months Challenge osoby uczące się języków obcych mogą połączyć swoje cele z podejściem, które daje im szansę na uzyskanie biegłości w rozmowie w ciągu 90 dni. Inne podejście, które może pomóc w osiągnięciu celu, zostało omówione poniżej.

90-dniowy plan, aby osiągnąć poziom konwersacyjny

Chcieliśmy dowiedzieć się więcej o szybkiej nauce języka, więc zapytaliśmy Olly'ego Richardsa. Olly Richards jest znanym poliglotą, który zna osiem języków obcych, i opisał, w jaki sposób przeszedł od praktycznie zerowej znajomości włoskiego do prowadzenia godzinnych rozmów w ciągu 90 dni. Poniżej rozwijamy jego pomysły w trzech zasadniczych obszarach: zrozumiałe dane wejściowe, dane wyjściowe i zanurzenie.

Skup się na zrozumiałym wprowadzaniu danych (0-30 dni)

Zrozumiałe dane wejściowe to dane wejściowe z wybranego języka, takie jak materiały do czytania, podcasty i inne formy przekazu informacji, które są o jeden poziom wyżej od języka użytkownika. Ogólne znaczenie tych materiałów jest nadal zrozumiałe, choć niektóre słowa lub struktury zdań mogą być nieznane, co pozwala uczącemu się przyswajać nowy język w sposób naturalny i podświadomy.

Podczas webinaru Olly wspomniał, że "większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli czytamy te [proste] dialogi na samym początku, to zawierają one 100 lub 200 najczęściej używanych słów". najczęstszych słów w języku, które są używane przez około 50% czasu". Listy najbardziej przydatnych zwrotów w różnych językach można znaleźć na stronie omniglot.com aby osiągnąć postępy.

Osoby uczące się powinny również wzorować swoje zasoby wejściowe na preferowanych przez siebie typach treści. Jeśli uwielbiasz czytać, słuchać podcastów, oglądać filmy lub korzystać z innych materiałów, stosuj te same metody do nauki języka. Jeśli lubisz gry lub flashcards, włącz je do nauki.

Gabriel Wyner, znany poliglota, opowiada o swojej drodze do nauki wielu języków w swoim TEDx Talk. Wyjaśnia on również, że wspomnienia najlepiej kształtują się w połączeniu ze zmysłami, takimi jak brzmienie słów, wygląd czegoś i emocje, takie jak podekscytowanie czy frustracja. Język musi mieć związek z podróżą i życiem.

Mówiąc o słowie, którego nauczył się w ekscytującej, realnej sytuacji (np. w barze), Gabriel mówi: "...czym jest przyjaźń? Czym jest przygoda? Wszystkie te rzeczy są teraz częścią tego słowa i sprawiają, że to słowo zostanie z tobą na dłużej".

W rezultacie, używając flashcards do nauki języka, Gabriel wybiera zastąpienie przetłumaczonych słów obrazami, które tworzą sens, interakcję i wspomnienie słowa, a nie tylko jego tłumaczenie.

Włączenie nowego języka do naszego doświadczenia i ćwiczenie go w realnych warunkach, np. w zrozumiałym otoczeniu lub w rozmowie, tworzy rzeczywiste wspomnienia i pozwala nam łatwiej zapamiętać język. Kiedy już nauczysz się prostych dialogów, które możesz wykorzystać w prawdziwej rozmowie, możesz zacząć mówić w tym języku i tworzyć prawdziwe wspomnienia, co prowadzi nas do następnego kroku.

Mów... dużo! (31-60 dni)

Na początku najprawdopodobniej poczujesz się niekomfortowo i niezręcznie, ale to dobrze. Kiedy Olly Richards zaczął mówićwykorzystał błędy w swoich rozmowach, aby się poprawić. Chodziło o to, by najpierw "pozbyć się języka z ust", jak to ujął.

Takie wyjście poza strefę komfortu budzi zmysły do stanu określanego często mianem "optymalnego pobudzenia", które pobudza zmysły i poprawia zdolność uczenia się.

Ważne jest, aby nie odkładać tego etapu na później z powodu braku gotowości, ponieważ gotowość można poczuć dopiero po podjęciu decyzji o używaniu nowego języka w kontaktach z innymi ludźmi. Osoby, które uczą się nowego języka, zawsze popełniają błędy i nie ma się czego wstydzić, więc porzuć nieśmiałość, bądź nieustraszony i zacznij mówić.

Oto kilka świetnych sposobów na rozpoczęcie mówienia:

  • Korepetycje 1 na 1: Można znaleźć korepetytorów online dla każdego języka, korzystając z takich stron jak nasza! Jedną z najlepszych cech korepetytora jest to, że będzie on wiedział, w czym musisz się poprawić, i będzie mógł opracować plan nauki dostosowany do Twoich potrzeb, aby pomóc Ci szybko osiągnąć Twoje cele!
  • Wymiany językowe: To zabawny sposób na ćwiczenie mówienia w języku obcym z kimś, kto chce się go nauczyć. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, sprawdź nasz przewodnik po wymianach językowych krok po kroku.
  • Aplikacje do wymiany językowej: Preply nie jest jedyną stroną, na której możesz prowadzić rozmowy 1 na 1. Możesz również wypróbować aplikacje do wymiany językowej aby ćwiczyć swój język docelowy w podróży.
  • Podróże: Nawet zanim poczujesz, że osiągnąłeś poziom konwersacyjny w nowym języku, podróż do miejsca, w którym się go używa, jest jednym z najlepszych sposobów na zanurzenie się w nim. Nie będziesz miał innego wyjścia, jak tylko mówić! Jeśli to nie wchodzi w grę, spróbuj innych metod opisanych powyżej.

Podkręć te metody do maksimum (61-90 dni)

W ostatnim miesiącu nauki będziesz chciał w pełni zanurzyć się w języku, i to w dość ekstremalny sposób!

Oznacza to, że wszystkie powyższe metody na wysokich obrotach. Rozmawiaj z jak największą liczbą osób w tym języku, używaj wszystkich rodzajów mediów w języku docelowym i przenieś swoje hobby i rzeczy, które lubisz, również do nowego języka. Tak, dotyczy to również ustawień telefonu, YouTube'a i Netflixa!

Hej, nie mówiliśmy, że to będzie łatwe... I będzie to dość wymagający miesiąc. Ale przechodząc jak najwięcej do nowego języka, zwiększysz swoją biegłość w posługiwaniu się nim i cały czas będziesz rozumieć nowe rzeczy. Postępy będą bardzo intensywne: czytanie, mówienie, pisanie i słuchanie prawie wyłącznie w języku docelowym. Ci, którzy myślą, że nie jest to możliwe we własnym domu i że trzeba być w danym kraju lub mieć partnera mówiącego w tym języku, z pewnością się mylą. Te rzeczy są pomocne, ale to do Ciebie należy od Ciebie zależy, na czym skupisz swoją uwagę.

Jeśli szukasz więcej porad na temat tego, jak w pełni zanurzyć się w języku, a nawet uczyć się go z domu, zapoznaj się z naszą szczegółową wywiad z ekspertem językowym Johnem Fotheringhamem.

Sprawdź swój poziom znajomości języka angielskiego. Rozwiąż ten 5-minutowy test, aby sprawdzić, jak blisko jesteś osiągnięcia swoich celów związanych z nauką języka. Rozpocznij test

Więcej niż 90 dni: Gdzie dzieje się prawdziwa magia

Po 90 dniach powinieneś mieć solidne podstawy językowe, jeśli będziesz postępował zgodnie z opisanymi przez nas krokami.

Jednak prawdopodobieństwo sukcesu w ukończeniu 90-dniowego wyzwania lub w ogóle w nauce języka zależy od Twojego nastawienia. Zanim zaczniesz, ustal swoje powody, dla których chcesz się uczyć języka, tak abyś mógł stale przypominać sobie, dlaczego wkładasz w to ciężką pracę.

Nauka języków obcych to nie sprint i nie możesz oczekiwać, że po 90 dniach będziesz wiedział już wszystko. Magia tkwi jednak w dalszym zgłębianiu języka po tym czasie i odkrywaniu nowych możliwości, połączeń i sposobów postrzegania świata. Po poświęceniu 90 dni na doskonalenie się, dasz sobie klucze do tego magicznego świata. Wejdź do niego i ciesz się nim!